Utrzymanie floty wiąże się z dużymi kosztami prowadzenia działalności, każda możliwa zmiana obniżenia kosztów działa na kadrę menadżerską bardzo zachęcająco. Wiadomo jest, że oferta dla dwóch, trzech samochodów jest mniej korzystna niż dla 20-stu samochodów. Ubezpieczenia flotowe to element ubezpieczenia, który rozwija się coraz to prężniej i coraz to elastycznie podchodzi się do nowych klientów. Firmy ubezpieczeniowe dostosowują rozwiązania dla Klienta w samej obsłudze zawieranych umów jak likwidacji szkód. Osoby pracujące w ubezpieczeniach ciągle kojarzą ubezpieczenia flotowe z dużymi firmami leasingowymi, które posiadają rozwiniętą bazę pojazdów. Pewnie, że posiadając dużo aut i to w dodatku nowych można liczyć na super warunki. Natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej skupiają się na mniejszych firmach choć nie zawsze jest to korzystny wynik bilansu finansowego.
Każdy kto jest kierowcą to zdaje sobie sprawę, że trudno jest porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W końcowej fazie rozważań to składka jest czynnikiem decydującym pomijamy takie aspekty jak rodzaj auta, pojemność silnika, zniżki wynikające z bezszkodowej jazdy czy choćby miejsce rejestracji. Dlatego bardzo trudno jest dobrać odpowiednie ubezpieczenie floty firmy, ponieważ do wyceny dochodzą takie elementy jak doświadczenie kierowców, profil działalności firmy, a nawet podejmowane środki prewencyjne. Główną różnicą pomiędzy indywidualnym ubezpieczeniem komunikacyjnym a ubezpieczeniem flotowym jest przede wszystkim możliwość indywidualnego negocjowania zakresu ubezpieczenia, tak aby był bardziej dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta. Walorem ubezpieczenia flotowego jest ujednolicenie składek dla wszystkich pojazdów jednej grupy np. dla pojazdów osobowych, ciągników siodłowych, przyczep. Do podstawowej wersji obowiązkowego OC towarzystwa proponują rozszerzenia typu: zieloną kartę, ochronę prawną przy dochodzeniu odszkodowania, autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy oraz pasażerów, OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu, ubezpieczenie Assistance czy ubezpieczenie szyb, opon, dodatkowego wyposażenia itp. Kolejną zaletą jest ustalenie opiekuna w zakresie likwidacji szkody, ustalenie wspólnie procedury likwidacji szkody, który ma na celu obniżenie szkodowości dla całej floty. I dlatego właśnie elastyczne podejście ubezpieczycieli do likwidacji szkód jest wabikiem dla firm, którzy chcą zacząć współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi, a ich główny profil działalności opiera się na flocie, a każdy dzień wyłączenia pojazdu z użytkowania tworzy dodatkowe koszty działalności.
Czy można porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych dla floty z innych firm? Nie, ponieważ są one tworzone indywidualnie według oczekiwań klientów jego indywidualne podejście względem zakresu ochrony, wielkości ryzyka, jakie chcą ubezpieczyć (tj. przenieść je na zakład ubezpieczeń), jak również ceny, jaką chcą przeznaczyć na ubezpieczenie. Porównując się do innych firm możemy jedynie rozpatrzyć jakie czynniki wpływają na wynegocjowanie stawki ubezpieczenia i co można zrobić, aby nasza stawka była jak najniższa.
Oferta jest bardzo bogata, a wybór bardzo trudny dlatego warto mieć zaufanego brokera, który zawsze pomoże i doradzi oraz rozłoży na czynniki pierwsze wszystkie nurtujące klienta aspekty dotyczące ubezpieczenia floty.