Kilka tygodni temu pisałam o ubezpieczeniu mieszkania. Jakie są plusy i na co zwrócić uwagę. Dzisiaj pomyślałam, aby rozpoznać temat ubezpieczenia od strony osoby lub firm które właśnie wynajmują od nas mieszkanie, lokal czy całą nieruchomość czyli popularne OC Najemcy. Wynajmując nasze mienie zazwyczaj jako zabezpieczenie posiadamy jedynie wpłaconą kaucję i standardowo jest to miesięczna kwota wynajmy. Taka kwota nie zawsze pokryje wyrządzone szkody jak i polisa z ubezpieczenia mienia może nie być wystarczająca aby pokryć szkodę. Zresztą ubezpieczenie od mieszkania chroni nas przede wszystkim od zdarzeń losowych taki jak im. Pożar, powódź czy zalania.
W przypadku gdy najemca zniszczy sprzęt AGD/RTV, a dziecko wybije szybę, ubezpieczyciel nie będzie miał podstaw do wypłaty odszkodowania ze standardowej polisy. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy OC najemcy może być uzupełnieniem tej luki w ochronie naszego mienia. OC najemcy jest dodatkowym uzupełnieniem kaucji, może być jej alternatywę atrakcyjną dla najemcy, ponieważ niższy koszt zapewni większą ochronę. Takie OC najemcy jest przypisane do danej osoby, tak samo jak w ubezpieczeniach mieszkaniowych tam jest wskazana nieruchomość. Dzięki temu działanie OC najemcy nie ustaje, kiedy dojdzie do przeprowadzki. Plusem tego rozwiązania jest taka, że jak podpiszemy umowę na czas krótszy niż 12 miesięcy nie stanowi przeszkody dla wykupienia ubezpieczenia OC najemcy. A pozwala pokryć szkody wyrządzone przez najemca, ale tez jak już wcześniej pisałam jego dziecko, zwierzę czy np. osobę sprzątającą, na sprzętach które udostępniamy np. AGD czy elementach stałych, parkiet, szyby, armatura itp.
Warto pomyśleć o OC najemcy i nie martwić się kosztami szkód powstałych z różnych przyczyn, zwłaszcza gdy trudno ustalić, kto za nie odpowiada. OC najemcy to naprawdę nie duży wydatek zaczyna się od kilkunastu złotych i można w bardzo prosty je wykupić np. u agenta lub przez Internet.